Küçükpaşa Köyü Şehit ve Gazileri

 

 

Bekir Oğlu Ali - ŞEHİT
KAYIT NO 15.805
ADI ALİ
DOĞUM YILI 1294
ŞEHİT OLDUĞU TARİH 28.02.1915
ŞEHİT OLDUĞU YER ARIBURNU MUHARREBESİ
BABA ADI BEKİR
LAKABI -
İLİ ÇANAKKALE
İLÇESİ ÇAN
BUCAĞI MERKEZ
KÖYÜ KÜÇÜKPAŞA KÖYÜ
ASKERLİK ŞUBESİ BİGA
SINIFI NİZAMİYE
RÜTBESİ ER
KUVVET K
ORDU -
KOLORDU 3
FIRKA -
ALAY 64
TABUR 3
BÖLÜK 9
ÖZEL BİRLİK -
   

 

Ahmet Oğlu Ali Osman - ŞEHİT
KAYIT NO 15.808
ADI ALİ OSMAN
DOĞUM YILI Bilinmiyor
ŞEHİT OLDUĞU TARİH 26.05.1915
ŞEHİT OLDUĞU YER CONK TEPE'DE
BABA ADI AHMET
LAKABI -
İLİ ÇANAKKALE
İLÇESİ ÇAN
BUCAĞI MERKEZ
KÖYÜ KÜÇÜKPAŞA KÖYÜ
ASKERLİK ŞUBESİ BİGA
SINIFI NİZAMİYE
RÜTBESİ PİYADE
KUVVET K
ORDU -
KOLORDU 3
FIRKA 9
ALAY 64
TABUR 3
BÖLÜK 9
ÖZEL BİRLİK -
   

 

Necdet ERDİNÇ - GAZİ
necdet erdinc

                                                      GAZİ  NECDET ERDİNÇ

                                                   E. Mu Tek Astsb Kd Bçvş

Kuruluşu  tarihi  çok eskilere dayanan  küçük ama doga ile iç içe Çanakkale ili Çan ilçesinin Küçük paşa köyünde 1952 yılında doğmuştur.Çocukluğunu Köyde geçiren Necdet  Erdinç  1959 Yıllarında köyümüzde eğitim ve öğretimini sağlayan Mehmet ÖZGEN  in 25 sene eğitmenlik yaptığı köyümüzde 3.sınıftan mezun olduktan sonra Büyük paşa köyünde 4.sınıfı okumuş köyümüzde  sonradan açılan ilk  okuldan  mezun olduktan sonra  1965 orta okulu okumak için Çan ilçemizdeki Ortaokula başlamıştır.

 Tarihi çok eski olmasına rağmen devlet olanaklarında yeteri kadar pay alamayan Küçük paşa köyünü ilçeye bağlayan Kocabaş çayı üzerindeki ağaç  köprünün sellerden  1964 & yıllarında yıkılmasından  sonra köy ile ilçenin iletişimi çok zorlaşmış ya mezarlık yolundan Hurma köye çıkılacak veya Büyük paşa  ya çaydan at  veya araba sırtında geçilecekti. Ulaşım araçlarının kısıtlı olduğu için Çan ilçesindeki okula zamanında gidebilmek için bilhassa kış aylarında Hurma köy üzerinden yürüyerek her gün gidip gelerek 1968 yılında Çan Orta okulundan mezun oldu.

Okullar tatil olduktan sonra yöre köylülerine istihdam sağlayan ve ekonomik hareket getiren bu gün kiremitlikler denilen bölgedeki  20 civarındaki kiremit ocaklarında  çalışan her çocuğun  kalıpçı olabilmek en büyük idealiydi.

 1969 yılında Ankara da elektronik astsubay hazırlama okulunu sınavlarını kazanarak burada öğretime başladı.1973 yılında buradan Astsubay olarak mezun olduktan sonra Konya Askeri Ağır bakım fabrikası muhabere kademesine atandı.

 Yunanistan ın Ege deki karasuları 12 mile çıkarma teşebbüsü ile Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik artınca Görev  yerimde seyyar bir ekip oluşturma görevimi henüz bitirmişken 15 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs ta ki Türkler ile Rumların ortak kurdukları Kıbrıs Cumhuriyetini Rumların Kıbrıs adasını Yunanistan a Bağlamak ( enosis ) için Darbe yapmaları Kıbrıs taki soydaşlarımızı yok etmek  (Akritas planı ) için katliamlara başlamasıyla Türkiye  garantörlük hakkını kullanarak  20 Temmuz 1974 Tarihinde Kıbrıs a havadan ve denizden Çıkarma indirme harekatını başlattı.18 Temmuz sabahı Konya dak i birliğinden bir ekiple  Bolu komando Tugayına destek olarak katılan Necdet Erdinç 19 Temmuz 1974 gecesi saat 00.30 da Taş ucu Ovacık  bölgesinde  binlerce Türk askeri gibi Kıbrıs a savaşa katılabilmek için can atıyordu..

 Kıbrıs ta Beş parmak dağlarında Türkiye ile Kıbrıs ta ki birliklerimizin irtibatını sağlayan telsiz terminalinin başında gece Gündüz  görevini  ifa ederken   görevi başında  karnından bacaklarından  yüzünden  ve parmaklarından yaralanmıştır. Tesadüf ile terminale gelen mücahitlerin aracı ile Girne hastanesine kaldırılmış  ilk tedaviden  üç gün sonra Adana  asker hastanesine sevk edilmiş,  bir aylık tedaviden sonra taburcu olmuştur.

 Üç  ay sonra Kıbrıs ta aynı yerde ve aynı görevine dönmüştür.1976 senesinde Konya da ki Muhabere alayına atanmış  1978 yılına kadar burada görev yaptıktan sonra Harp Malulü GAZİ  olarak emekli olmuştur.

 1978 yılından beri çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik  1999- 2004 yıllarında İlgenel meclis üyeliği yaparken gurup başkanlığı ve İl genel meclisi Başkan vekilliği yapmış olup  2004 yılında Çanakkale muharip Gaziler derneğini kurmuş ve başkanlığını yapmaktadır.

 Necdet ERDİNÇ Gülten Hanım efendi ile evli olup Banu ve Barış isminde iki çocuk sahibi dir. Çanakkale merkezde ikamet etmektedir.

Sayfa Başı